Reparații disponibile
Tarife orientative pentru Samsung Galaxy A13 5G — Pagina curentă: Buton Pornire.
Galaxy A13 5G
Display Original
340 lei
Baterie Originala
240 lei
Vibrator
240 lei
Sticla
230 lei
Butoane Volum
220 lei
Display
190 lei
Baterie
170 lei
Incarcare Wireless
150 lei
Camera Spate
130 lei
Buton Amprenta
130 lei
Modul Incarcare
120 lei
Casca
120 lei
Camera Fata
120 lei
Blit
120 lei
Capac Spate
110 lei
Difuzor
100 lei
Buton Pornire
100 lei
Antena
100 lei
Geam Camera
90 lei
Geam Blit
90 lei
Flex De Legatura
Cerere ofertă
Mufa Incarcare
Cerere ofertă
Modul Electronic
Cerere ofertă
Microfon
Cerere ofertă
Cititor Sim
Cerere ofertă
Cititor Card
Cerere ofertă
Senzor
Cerere ofertă
Acumulator
Cerere ofertă
Carcasa
Cerere ofertă
Rama Display
Cerere ofertă
Antena Gsm
Cerere ofertă
Conector Placa
Cerere ofertă
Circuit Integrat
Cerere ofertă
Placa De Baza
Cerere ofertă
Ornament Camera
Cerere ofertă
Ornament
Cerere ofertă
Ecran
Cerere ofertă
Mijloc
Cerere ofertă
Buton
Cerere ofertă
Cablu Antena
Cerere ofertă
Soft
Cerere ofertă
Buton Lateral
Cerere ofertă
Compatibilă / Compatibilă+ / Compatibilă++ = piesă aftermarket (nu originală OEM). + și ++ sunt trepte de calitate aftermarket; Originală / Recondiționată / SH sunt notate separat pe badge.
În stoc în depozit
Piese în stoc depozit — disponibile pentru montaj în service în termen obișnuit. Dacă vezi mai multe opțiuni, prețul diferă după calitate, termen de livrare sau culoare.
6 variante
Precomandă
Piese cu precomandă în catalog — montaj după confirmare disponibilitate, sau livrare în Service.
4 variante
Piese care conțin Buton Pornire (set)
Ansambluri al căror Conținut piesă include „Buton Pornire”, chiar dacă tipul principal din catalog e altul (ex. Display cu touchscreen în set).
21 variante
De ce schimbarea Buton Pornire la Samsung Galaxy A13 5G
Intervenția Buton Pornire pe acest model adresează defecte concrete din utilizare zilnică. Mai jos: simptome frecvente, cauze probabile și motivul înlocuirii piesei în laborator.
Defecte și simptome întâlnite
Nu pornește/oprește la apăsare; buton blocat sau foarte moale; funcționează doar din anumite unghiuri; activări accidentale în buzunar.
Cauze frecvente
Uzură mecanică; lichid în zonă; flex de buton rupt; depuneri; montaj necorespunzător după intervenție anterioară.
De ce este necesară schimbarea
Butonul de pornire (sau flexul asociat) este calea principală de control; înlocuirea asigură cursă corectă, contact electric stabil și siguranță la utilizare zilnică.
Specificații relevante pentru acest model
Pentru Samsung Galaxy A13 5G (an 2022), din fișa tehnică reținem: an lansare 2022; dimensiuni carcasă: 76.4 x 165.1 x 8.8 mm. Aceste date din fișa tehnică ne ajută să alegem piesa potrivită la montaj.
Pentru cea mai bună performanță și durată de viață, varianta recomandată este piesa originală. Piesele compatibile de tip Buton Pornire pot avea randament redus și funcții neîndeplinite față de reperul original (cursă, etanșare sau aliniere pot fi inferioare față de piesa OEM).
Experiență atelier pe Samsung Galaxy A13 5G
Nu am înregistrat încă buton pornire pe acest model, dar l-am văzut de 10 ori în service pentru alte probleme. Iată ce am reparat cel mai des:
Piese disponibile pentru Samsung Galaxy A13 5G
Piese din catalog (fără montaj) — vezi toate piesele.
Sticla
La cerere
Buton Lateral
28 lei
Geam Camera
31 lei
Suport SIM
31 lei
Suport SIM
31 lei
Suport SIM
31 lei
Buton Lateral
32 lei
Sticla
32 lei
Suport SIM
32 lei
Conector Placa
34 lei
Geam Blit
34 lei
Conector Placa
35 lei
Conector Placa
36 lei
Modul Incarcare
36 lei
Buton Lateral
37 lei
OCA
37 lei
Service Kit
37 lei
Conector Placa
38 lei
Microfon
38 lei
Suport SIM
38 lei
Capac Spate
39 lei
Capac Spate
39 lei
Capac Spate
39 lei
Capac Spate
39 lei
Folii disponibile pentru Samsung Galaxy A13 5G
Protecții display din catalog — vezi toate foliile.
Protectie Display · Silicon
30 lei
Protectie Display · Silicon
30 lei
Protectie Display · Silicon
30 lei
Protectie Display · Silicon
30 lei
Protectie Display Frendly · Silicon
30 lei
Protectie Spate · Silicon
30 lei
Protectie Spate · Silicon
30 lei
Protectie Spate + Rama · Silicon
30 lei
Protectie Spate + Rama · Silicon
30 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display · Silicon
35 lei
Protectie Display Frendly · Silicon
35 lei
Protectie Display Frendly · Silicon
35 lei
Protectie Spate · Silicon
35 lei
Protectie Spate · Silicon
35 lei
Protectie Spate · Silicon
35 lei
Protectie Spate · Silicon
35 lei
Întrebări frecvente despre schimbarea acestei piese
Ce simptome indică necesitatea schimbării Buton Pornire la Samsung Galaxy A13 5G?
Nu pornește/oprește la apăsare; buton blocat sau foarte moale; funcționează doar din anumite unghiuri; activări accidentale în buzunar.
Care sunt cauzele frecvente ale defectelor la Buton Pornire pe Samsung Galaxy A13 5G?
Uzură mecanică; lichid în zonă; flex de buton rupt; depuneri; montaj necorespunzător după intervenție anterioară.
De ce este recomandată înlocuirea Buton Pornire la Samsung Galaxy A13 5G?
Butonul de pornire (sau flexul asociat) este calea principală de control; înlocuirea asigură cursă corectă, contact electric stabil și siguranță la utilizare zilnică.
Ce specificații tehnice contează la schimbarea Buton Pornire pentru Samsung Galaxy A13 5G?
Pentru Samsung Galaxy A13 5G (an 2022), din fișa tehnică reținem: an lansare 2022; dimensiuni carcasă: 76.4 x 165.1 x 8.8 mm. Aceste date din fișa tehnică ne ajută să alegem piesa potrivită la montaj.
Ce dezavantaje avem dacă folosim o piesă compatibilă?
Pentru cea mai bună performanță și durată de viață, varianta recomandată este piesa originală. Piesele compatibile de tip Buton Pornire pot avea randament redus și funcții neîndeplinite față de reperul original (cursă, etanșare sau aliniere pot fi inferioare față de piesa OEM).
Cât costă schimbarea Buton Pornire la Samsung Galaxy A13 5G în service?
Tariful orientativ din catalogul service pentru această intervenție este 100 lei (include piesa și manoperă de montaj în laborator, conform fișei model). Prețul final se confirmă după diagnostic; variantele din listă pot avea costuri diferite în funcție de calitatea piesei.
Există piese cu preț de montaj pentru Buton Pornire la Samsung Galaxy A13 5G?
Da. În catalog sunt listate 10 variante cu preț montaj (piesă + manoperă) pentru schimbarea Buton Pornire pe acest model. Prețul și termenul de livrare al piesei sunt afișate pe fiecare fișă.
Cât durează schimbarea Buton Pornire la Samsung Galaxy A13 5G?
Schimbarea propriu-zisă durează 1–3 ore în 99% din cazuri, după ce avem piesa și aparatul în service.
Schimbarea Buton Pornire la Samsung Galaxy A13 5G include garanție?
Da — QuickGSM oferă garanție de 90 de zile pentru lucrare și piesa montată, de la predare-primire. Recomandăm backup înainte de intervenții care implică date sau resetări software.